Ministr Brabec (MŽP): Start nových dotací pro solární elektrárny a baterie se blíží

„Veleúspěšný program Nová zelená úsporám bude dále pokračovat. Jeho podmínky zveřejníme v průběhu června. Příjem žádostí bychom chtěli spustit během září,“ oznámil nedávno ministr životního prostředí Richard Brabec.  Na přelomu května a června by také resort měl oznámit podmínky pro čerpání dotací z první ostré výzvy na nové FVE z Modernizačního fondu.

Českou republiku čekají zejména v oblasti životního prostředí a moderní energetiky velké změny. Zelené plány pro Evropu, které projednala EU a jejichž splnění schválil vláda umožní zásadní transformaci energetiky směrem k bezemisním zeleným zdrojům.

V této souvislosti je dobrou zprávou, že se v letošním roce otevírá další programové období operačních programů, a kromě nich se chystají i konkrétně cílené novinky jako je Modernizační fond, který nabízí přibližně 150 miliard na přeměnu energetiky, průmyslu a dopravy i dalších oblastí do roku 2030 na bezuhlíkové technologie, Národní plán obnovy, kde více než 60 miliard korun přímo podpoří klimatické cíle, Fond spravedlivé transformace s více než 40 miliardami zaměřenými na řešení dopadů odklonu od uhlí v našich nejzasaženějších regionech – Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém.

„Je dobře, že stát pokračuje v udržitelném a trvalém rozvoji fotovoltaických elektráren pomocí dotací pro domácnosti v rámci programu Nová Zelená Úsporám.  Je to vítaný impuls pro energetické úspory, ale také i tvorbu nových pracovních míst v sektoru energetiky, který nyní prochází zásadní transformací směrem k obnovitelným zdrojům“, říká Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

Více v článku na www.solarninovinky.cz.

2021-05-19T14:43:38+00:00 19.Kvě, 2021|