V Česku vyrostou desítky tisíc střešních instalací FVE ročně.

21Ministr Brabec: V Česku vyrostou desítky tisíc instalací FVE ročně. Panely na střechách mají smysl

Datum: 21. 09. 2018

„Máme velké ambice zejména co se týče fotovoltaických elektráren. Jsme přesvědčeni, že je v České republice kapacita na desítky tisíc instalací ročně, zatím jich děláme tisíce ročně. Je to správná cesta z hlediska obnovitelného zdroje, panely na střechách mají smysl,“ oznámil to na veletrhu For Arch ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

MŽP


Velké změny v NZÚ

Od října letošního roku program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabídne dotace na zateplení domů svépomocí.Nově lze získat dotaci také na výměnu nevyhovujících kamen bez nutnosti zateplení domu nebo na venkovní stínicí techniky.

Nově lze žádat také o dotaci na výměnu kamen bez připojení na otopný systém. Na výměnu za ekologičtější, úspornější a výkonnější zdroj vytápění přispěje ministerstvo životního prostředí až 80 tisíc korun. Zájem by o to mohly mít podle ministerstva desítky tisíc domácností. Výměnu nebude nutné kombinovat se zateplením domu.

Novinkou je i podpora stavby nízkoenergetických domů s rekuperací, tedy systémem řízeným větráním se zpětným získáváním tepla. Dotace činí 150 tisíc korun.

Podpora fotovoltaiky s tepelným čerpadlem

Vůbec poprvé NZÚ zavádí možnost získat dotaci 150 tisíc korun na fotovoltaický systém v kombinaci s tepelným čerpadlem.

„Máme velké ambice zejména co se týče fotovoltaických elektráren. Jsme přesvědčeni, že je v České republice kapacita na desítky tisíc instalací ročně, zatím jich děláme tisíce ročně. Je to správná cesta z hlediska obnovitelného zdroje, panely na střechách mají smysl,“ řekl Brabec. Žádosti o dotace půjde nově podat i elektronicky včetně souvisejících dokumentů.

„Malá fotovoltaická elektrárna může pokrýt 30 až 50 procent roční spotřeby energie v domácnosti. Pokud se ale navíc k ní připojí i tepelné čerpadlo k vytápění domu, celková úspora energie bude ještě vyšší,“ uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE) ve společné tiskové zprávě KOZE, Asociace pro využití tepelných čerpadel a Cechu aplikovaných fotovoltaických technologií (CAFT).

Kombinace fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla zároveň podle předsedy představenstva CAFT Aleše Hradeckého klade vyšší nároky na kvalitní návrh systému.

„Domácí fotovoltaická elektrárna musí být k provozu tepelného čerpadla přizpůsobena. Při navrhování celého systému je nutné dbát na dobré dimenzování ve výkonu elektrárny a střídače, který mění stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na střídavý,“ doplnil Hradecký.

Zdroj: SolarniNovinky.cz
2018-09-23T18:43:02+00:00 21.Zář, 2018|