Sněmovna dnes v prvním čtení projednala novelu Energetického zákona

Sněmovna dnes, 14. října, v prvním čtení projednala novelu Energetického zákona. Takzvaný LEX OZE I je novela Energetického zákona, která zvyšuje hranice pro povinnost být držitelem licence na výrobu elektřiny a rovněž pro povinnost žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení pro výrobny z OZE na 50 kWp, což je velikost, která dobře odpovídá potřebě elektřiny v bytových domech, na veřejných budovách a u malých a středních podnikatelů. Předpokládaná účinnost je od ledna 2023. LEX OZE I, byl Sněmovnou projednán podle § 90 odst. 2, tj. schválen v prvním a závěrečném čtení. Novelu ještě musí schválit Senát.

Milionům domácností v bytových domech se tak postupně otevírá cesta k levné, cenově stabilní, domácí a čisté elektřině z fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů. Pomůže i veřejnému sektoru a malým a středním podnikatelům.

Ministr Síkela zároveň připravuje k předložení do meziresortního řízení tzv. LEX obnovitelné zdroje II, který zavádí pravidla pro sdílení vyrobené elektřiny v rámci rodiny, mezi přáteli, sousedy, podnikateli a dalšími. Přináší i základní změny nezbytné ke zrychlení instalace a výstavby obnovitelných zdrojů.

„Dnes prošla prvním čtením důležitá věc. Skutečným průlomem pro OZE by měl být LEX OZE II, který by měl umožnit sdílení přebytků elektřiny, jak ve společenstvích, tak u aktivních zákazníků. Palec nahoru, držím palce,” řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.

2022-10-14T17:34:55+00:00 14.Říj, 2022|