V závěrečném třetím čtení Sněmovna dnes schválila novelu Energetického zákona, takzvaný Lex obnovitelné zdroje energie 1 (Lex OZE 1). Zákon výrazně urychluje přechod na obnovitelné zdroje a dotkne se milionů spotřebitelů.
„Bytové domy nebudou muset kvůli fotovoltaice řešit stavební povolení ani licenci pro výrobu energie. Tím jim odpadá prakticky veškerá administrativa,” uvedl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
Nově přijaté zjednodušení administrativy spočívá v tom, že novela zvyšuje hranice pro povinnost žádat o licenci na výrobu elektřiny a rovněž pro povinnost žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení pro výrobny z obnovitelných zdrojů na 50 kW (dosud platí hranice 10, resp. 20 kW). Takový výkon je obvyklý právě pro bytové domy, živnostníky a další. Novela zároveň zavádí princip posuzování obnovitelných zdrojů energie jakožto veřejného zájmu a zjednodušuje procesy pro větší obnovitelné zdroje. Protichůdný pozměňovací návrh znemožňující zákazníkům tepláren přechod na obnovitelné zdroje přijat nebyl. S ohledem na legislativní proces lze předpokládat začátek účinnosti v průběhu prvního kvartálu roku 2023.
Ministerstvo průmyslu a obchodu zároveň připravuje další novelu Energetického zákona, takzvaný Lex OZE 2, která umožní sdílení energie. Všichni spotřebitelé energie se budou moci nově zapojit do výroby a sdílení energie: chalupáři si budou vyrábět elektřinu pro byty ve městech, podnikatelé dodávat přebytky elektřiny a bioplynu do svých poboček, sousedům, rodině či přátelům a školní budovy zásobovat třeba plavecké bazény. LEX OZE 2 byl předložen do meziresortního připomínkového řízení, termín pro předkládání připomínek skončil 5. prosince.