SPOLEČNÁ TISKOVÁ ZPRÁVA KOMORY OZE A CECHU AKUMULACE A FOTOVOLTAIKY
Více než šest tisíc nových fotovoltaických elektráren připojili od ledna do konce září energetici do sítě. To je skoro stejný počet jako za celý loňský rok. Zdaleka nejvíc
(96 %) představují malé instalace umísťované na střechy rodinných domů. [1] A zájem domácností o fotovoltaiku dál roste: na téměř dvojnásobek vyskočil meziročně počet přijatých žádostí v Nové zelené úsporám. [2]
„Raketový nárůst zájmu o fotovoltaiku a další technologie je tažen úsilím domácností a podnikatelů vyrábět si vlastní, čistou a hlavně levnější energii a zajistit se tak proti výkyvům cen elektřiny v budoucnosti,” uvedl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT). Cech v Česku sdružuje montážní a projekční firmy z oboru.
Ve webové aplikaci (www.caft.cz) si zájemci mohou vybrat z desítek prověřených instalatérů a projektantů ty nejbližší. Firmy zpravidla pomohou i s vyřízením dotace.
„Růst v řádu mnoha desítek procent je způsoben zájmem o čistou vlastní energií, úsporu nákladů a evropskými zelenými dotacemi na podporu Green Dealu, jejichž čerpání je v plném proudu. Z unikátní příležitosti, kterou pro domácnosti i podnikatele úsilí dekarbonizovat ekonomiku představuje, si tak během následujících let může ukousnout prakticky každý včetně nízkopříjmových domácností. Ty mohou nově získat na nový ekologický kotel až 95 % nákladů,“ uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
„Odhadujeme, že celkový obrat trhu bude letos činit nejméně 6 miliard korun, což do státního rozpočtu přinese skoro miliardu za odvedenou DPH. Další vyšší desítky milionů představují odvody na sociálním a zdravotním pojištění zaměstnanců a ze zisku firem. Zdroje pro pokrytí vlastní a lokální spotřeby ale urgentně potřebují vyřešit problém zastaralého a diskriminačního fázového měření,” uvedl Radek Orság, místopředseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
Zdroje
[1] Data od všech tří elektro distribučních společností za leden až září ukazují, že do sítě bylo připojeno celkem 6 188 nových fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 41 megawattů (MW). To je skoro stejný počet jako za celý loňský rok. Podrobnosti viz tabulka výše. Největší podíl na nových elektrárnách představují malé střešní instalace do 10 kWp umísťované především na rodinných domech (96 % instalací), zbytek představují elektrárny na střechách firem.
[2] Počet žádostí o dotace podaných do Nové zelené úsporám, klíčového programu pro snižování emisí v domácnostech, přesáhl k 11. říjnu 9,5 tisíce. Loni bylo do konce října podáno 4,9 tisíce žádostí.
V sektoru rodinných domů nadále roste zájem o instalace kombinující fotovoltaiku s dalšími čistými technologiemi. Dlouhodobě roste také zájem o propojení s akumulací do baterií či nabíječkou elektromobilů, díky kterému stoupá efektivita a tím i využití vyrobené čisté elektřiny. Vyplývá to z údajů o počtu přijatých žádostí o dotaci z programu Nová Zelená úsporám za první tři kvartály, které má Cech akumulace a fotovoltaiky rovněž k dispozici.