Na polovinu. Takový by měl být meziroční pokles maximální částky, kterou by měly domácnosti dostávat na pořízení fotovoltaiky od února. Jde již o třetí výrazné snížení dotace za posledních 12 měsíců. To se pochopitelně odráží v propadu zájmu domácností. Dotace pro střešní fotovoltaiky se tak postupně dostává pod úroveň dotace pro solární parky stavěné na polích, upozornil ministra Hladíka Cechem akumulace a fotovoltaiky (CAFT) spolu s Komorou obnovitelných zdrojů energie. Komora má výhrady i vůči úpravám pro ostatní obnovitelné zdroje, především tepelná čerpadla. Před dnešním opakovaným jednáním svolaným ministerstvem a Státním fondem životního prostředí CAFT s Komou OZE představil veřejnosti vlastní návrh snížení dotace.
„Tuto diskriminaci považujeme za neudržitelnou a neodůvodnitelnou. Ministrovo zdůvodnění nedostatkem prostředků považujeme za nepodložené, možnost nových peněz pro domácnosti vidíme například v uvažovaných 7 miliardách, které jsou dnes plánovány pro podnikatelské projekty samostatných obřích bateriových úložišť. Ty ale dotace nepotřebují, protože mají výbornou návratnost i bez nich. Pokud stát podporuje každý panel na poli, musí i každý na střeše,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
Hlavní výhrady CAFT a Komory OZE vůči návrhu nových podmínek:
„Odezvy od členů cechu na připravované nastavení jasně ukazuje, že takzvaným majetkovým testem neprojdou přibližně dva z pěti zájemců o dotaci. Pokud toto číslo vztáhneme na zhruba 2 500 žádostí, které během podzimu měsíčně v Nové zelené úsporám žádají, můžeme od února očekávat výrazný pokles zájmu. Ten bude navíc umocněn plánovaným snížením dotací o desítky procent. Odhadujeme, že počet žádostí klesne na 1 000 až 1 200 měsíčně. Pro srovnání: během energetické krize přijímal Fond přibližně 8 000 žádostí za měsíc,” uvedl Radek Orság, majitel fotovoltaického velkoobchodu a člen předsednictva Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).